Yumurta

Yumurta Viyolü Nasıl Yapılır?

Yumurta Viyolü Nasıl Yapılır

Yumurta Viyolü Nasıl Yapılır?

Doğa, yumurtaya doğal bir paket verdi – kabuk. Göreceli gücüne rağmen, yumurta son derece kırılgan bir üründür ve en iyi işleme yöntemleriyle bile kabuk hasarından ciddi kayıplar meydana gelebilir. Ekonomik pazarlama genellikle yumurtaların özel paketleme ve işleme prosedürlerinin benimsenmesiyle korunmasını gerektirir.

Yumurta Ambalajının İşlevleri

Paketleme, kaliteli yumurtaların alıcılara ulaştırılmasında önemli bir bileşendir. Ürünleri depolama, nakliye ve nihayetinde satışa hazırlama sanatını ve bilimini kapsar. Paketleme yumurtaları şunlardan korur:

 1. Bakteriler gibi mikroorganizmalar
 2. Doğal yırtıcılar
 3. Nem kaybı
 4. Lekelenme
 5. Bozulmaya neden olan sıcaklıklar ve
 6. Lojistik sırasında, depolanırken veya taşınırken olası ezilme.

Görüldüğü gibi, uygun kullanım ve depolama nem kaybını kontrol etmeye yardımcı olur, ancak uygun paketleme de bunu önlemeye yardımcı olabilir. Yumurtaların da nefes alması gerekir, bu nedenle kullanılan ambalaj malzemesi oksijen girişine izin vermelidir. Olası bulaşma ve lekelenmeleri önlemek için kullanılan malzeme temiz ve kokusuz olmalıdır. Geleneksel yumurta ambalaj malzemeleri tekrar kullanılabilir ancak olası hasarlara, kokulara ve temizliğe özen gösterilmelidir. Paketleme, çok çeşitli türden taşıma, depolama ve taşıma yöntemlerine dayanacak ve yumurtaları bozulmaya ve neme neden olan sıcaklıklara karşı koruyacak şekilde yapılmalıdır. Son olarak, tüketiciler, özellikle taze ürünlerle ilgiliyse, ne satın aldıklarını görmek isterler. Yumurta ambalajı, müşterilerin sadece ürünü tanıyacakları değil, satın aldıkları yumurtaları da görebilecekleri şekilde tasarlanmalıdır.

Yumurtaların Paketlenmesinde Dikkat Edilecekler 

Yumurtaların Paketlenmesi birçok faktör dikkate alınmalıdır. Belirli bir pazar için gerekli gereklilikler hakkında aşağıdakiler gibi bilgi edinmek önemlidir:

 1. Kaliteli bakım
 2. Depolama tesisleri
 3. Taşıma tipi
 4. Gidilecek mesafe
 5. İklim koşulları
 6. İlgili zaman
 7. Maliyet

Yumurta Viyolü Kullanarak Taşıma 

Hem tasarımı hem de kullanılan ambalaj malzemesi bakımından farklılık gösteren birçok farklı yumurta seperatörü türü vardır.

1. Temiz ve kokusuz pirinç kabuğu, buğday samanı veya doğranmış saman ile yumurtaları sağlam duvarlı bir sepet veya sandık içinde paketlemek, kabuk hasarı riskini büyük ölçüde azaltır. Yumurtaları basit bir sepete paketlemek de mümkündür. Sepetin saman gibi yastıklama malzemesi yoktur ve bu nedenle yumurtalara daha kolay zarar verebilir. Bu tür ambalajlar kısa mesafeli nakliye için uygun olabilir.

2. Doldurma tepsisi çok yaygın bir paketleme şeklidir. Dolgu maddeleri daha sonra kutulara veya kasalara yerleştirilir. Fotoğraf 18’de bir örnek görülebilir.

Doldurma tepsileri, yumurtaları yerleştirmek için kalıplanmış odun hamurundan yapılmıştır. Üst üste istiflenebilecek şekilde inşa edilmişlerdir ve nakliyeye hazır kutulara da yerleştirilebilirler. Doldurma tepsileri ayrıca her bir yumurtayı saymak zorunda kalmadan her kutudaki yumurtaları saymak için uygun bir yöntem sunar. Genellikle standart yumurta tepsisi 36 yumurta taşır. Bu nedenle, örneğin bir kutuda beş tepsi varsa, kutunun toplam 180 yumurtası vardır (36 x 5 = 180).

Kullanılan kasalar biçilmiş ağaçtan yapılabilir; ancak, daha yaygın olarak kartondan yapılırlar. Karton kutular kullanılırken, istifleme sırasında, istifin altındaki bir kutuya aşırı ağırlık verilmemesi için özel dikkat gösterilmelidir.

Dolgu maddeleri plastikten de yapılabilir. 

3. Yumurtalar daha küçük ve perakende satışa özel ambalajlarda paketlenebilir. Her paket 2 ila 12yumurta alabilir. Bu kasalar, kartondan veya kalıplanmış odun hamurundan veya plastikten yapılabilir.

Yumurtaları küçük mukavva kutulara koyup plastik film ile kaplamak da mümkündür. Yumurta seperatörleri de polistirenden geliştirilmiştir. Polistiren kullanmanın avantajları üstün yastıklama ve koku ve neme karşı koruma sağlamasıdır. Paket ayrıca mantar ve küf oluşumuna karşı dayanıklıdır.

Küçük kasaların kullanımı, kullanılabilirlik ve maliyet hususları ile sınırlandırılmıştır. Ancak, küçük kasalar perakendeciler ve müşteriler için iyidir. Perakendecilerin kullanması kolaydır ve müşteriler yumurtaları inceleyebilir.

 

Yumurta Viyolü Kullanmanın Avantajları

Plastik yumurta viyolü kullanmanın avantajları karton kutuya göre fazladır.

 1. Plastik viyol tekrar kullanılabilir ve yıkanabilir malzemedir 
 2. Viyol plastik kaplamalarla kaplanabilir 
 3. alıcıya nihai satış için paketler halinde kullanılabilir. 
 4. plastik şeffaf viyol malzemesi yumurtalara dokunmadan veya dokunmadan yumurtaların incelenmesine olanak tanır.
 

Etiketleme

Etiketler, toptancı, perakendeci ve tüketici için sadece karton veya kutulara yapıştırılmış kağıt parçaları değil, önemli bir bilgi kaynağıdır. Etiketteki önemli bilgiler, alıcılar için yumurtalar, boyutları ve ağırlıkları ve kalite/sınıf açıklamaları – AA, A veya B ile ilgili bilgileri içerir.